Śladami Żydów krakowskich

NIEDZIELA 0 PLN / Osoba
jewsih candlestick

Podsumowanie wycieczki

Śladami Żydów krakowskich

Przez wiele stuleci Żydzi wnosili w rozwój miasta ogromny wkład kulturalny, intelektualny i ekonomiczny. Stanowili przed II wojną światową aż 25 % jego populacji. Z tego chociażby względu, opowieść o Krakowie bez rozdziału poświęconego jego żydowskim mieszkańcom, byłaby po prostu niekompletna.
Materialnym świadectwem żydowskiej obecności w mieście jest wiele zabytków, szczególnie tych zachowanych na krakowskim Kazimierzu. Przy samej tylko ulicy Szerokiej znajdują się aż trzy synagogi, w tym najstarsza w Polsce - Bożnica Stara. Tu też znajduje się jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Szeroka - serce dawnego „Oppidum Judaeorum" - stała się w zbiorowej świadomości miejscem rozpoznawalnym m.in. za sprawą kręconej tu „ Listy Schindlera". Wciąż jednak mało osób wie, że to nie tu - jak zostało to przedstawione w filmie - znajdowało się w czasie wojny getto.
Getto zostało utworzone po drugiej stronie Wisły, w Podgórzu i stąd też, w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", tj. nazistowskiego planu unicestwienia ludności żydowskiej, mieszkańcy getta systematycznie wywożeni byli do obozów zagłady, tj. Bełżec, Płaszów czy Auschwitz.
Ilu z nich przetrwało wojnę? Jak wyglądało życie w getcie, gdzie biegły jego granice? Czym dla jego mieszkańców była Apteka Tadeusza Pankiewicza, Fabryka Juliusza Madritscha czy wreszcie osławiona w filmie Stevena Spielberga - Fabryka Oskara Schindlera?
Kim był Dawid Kurzman i dlaczego nazywa się go często „Krakowskim Korczakiem"? Co symbolizują krzesła na Placu Bohaterów Getta?

Na te i wiele innych pytań będziecie mogli Państwo znaleźć odpowiedź w trakcie 2 godzinnego spaceru, którego trasa obejmuje m.in.:

• Ulicę Szeroką (Synagogę Starą, synagogę i cmentarz Remu, pomnik ku czci pomordowanych Żydów);
• Rynek Podgórski (dawną siedzibę Judenratu, dawną Fabryka Madritscha, główną bramę getta);
• Ulicę Józefińską;
• Plac Bohaterów Getta („Apteka Pod Orłem", „krzesła");
• fragment muru dawnego getta;
• Fabrykę Schindlera.

Godzina i miejsce spotkania z przewodnikiem: 10:30, Hotel Ester - przed głównym wejściem, ulica Szeroka 20. Prosimy przybyć 10 minut wcześniej.

Cena zawiera: ok. 2 godzinny spacer z licencjonowanym krakowskim przewodnikiem w języku polskim, AudioGuide System - wgraj aplikację UNITI na swój smartfon i przynieś własne słuchawki. Podczas spaceru nie przewidujemy płatnych wstępów do obiektów.
Po zakończeniu spaceru istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania Fabryki Schindlera - cena biletu wstępu 24 PLN/os. (kwota nie jest zawarta w cenie spaceru).

Cena: 30 PLN/os.

Kiedy:
w każdą niedzielę od 5 lipca 2020.
Jak przygotować się do spaceru:

W trosce o bezpieczeństwo, które jest najważniejsze, rekomendujemy pobranie bezpłatnej aplikacji UNITI, dzięki której nasz przewodnik w prosty i bezpieczny sposób poprowadzi spacer poprzez AudioGuide System. Dzięki aplikacji przekaz będzie bardzo dobrze słyszalny i zachowamy rekomendowany dystans.
Zaopatrzeni w aplikację, swoje smartfony z dostępem do internetu, własne słuchawki oraz wygodnie buty zgłosimy się w miejscu zbiórki na spotkanie z przewodnikiem. Następnie udamy się na spacer pełen pasjonujących opowieści.

Ważne informacje:
• minimalna liczba uczestników to 1, a maksymalna to 15;
• rezerwacji wycieczki można dokonać najpóźniej do 1 godziny przed jej rozpoczęciem;
• bezpłatna anulacja jest możliwa co najmniej 1 godzinę przed rozpoczęciem wycieczki;
• jeżeli anulacja nastąpi na mniej niż 1 godzinę przed rozpoczęciem wycieczki - zwrot nie przysługuje;
• grupy składające się z 10 osób i więcej są zobowiązane anulować rezerwację co najmniej na dwa dni przed rozpoczęciem wycieczki w celu uzyskania pełnego zwrotu kosztów;
• przed rozpoczęciem wycieczki należy pokazać voucher przewodnikowi - akceptujemy e-vouchery.


Covid-19
Jesteśmy dla Was; #WitamyPonownie; #Dbajmy o siebie nawzajem!

• Aplikacja UNITI, którą Państwo pobierzecie na swój własny smartfon oraz własne słuchawki zapewnią komfort zwiedzania i bezpieczeństwo;
• Przewodnicy posiadają maseczkę ochronną oraz zestaw audio, który zapewni świetną słyszalność;
• Każdy z Państwa jest zobowiązany do posiadania maseczki ochronnej;
• W czasie zwiedzania zachowujemy 2-metrowy bezpieczny dystans.

 

 

 

Informacja

Czy wiesz gdzie było getto w Krakowie?

Masz pytanie?
Zadzwoń do nas. Chętnie Ci pomożemy i doradzimy!

Jesteśmy do Twoich usług: 8:00 - 18:00 / Pon-Nie
+48 602 497 064